Ismerj meg

DSC_2469.jpg

Gergácz Rebeka, régész

2020 nyarán végeztem az Eötvös Loránd Tudományegyetemen archaeometria-őskor szakirányos régészként. A szakdolgozataimban régészeti topográfiával foglalkoztam, különös hangsúlyt fektetve a szisztematikus leletgyűjtésekre, valamint azok más nondestruktív módszerekkel való együttes használatára. Nem épp a leglaikusbarátabb (van ilyen szó??) téma, de szerencsére nem ez az egyetlen, ami érdekel :)

Miért és hogyan lettem régész?

Nem emlékszem, hogy mikor ötlött fel bennem először az ötlet, de 2004/5 környékén már arról írtam egy iskolai fogalmazásban, hogy felnőtt koromban régész szeretnék lenni. Akkoriban még nem sok fogalmam volt a szakmáról, mert múmiák és alagutak felfedezésében reménykedtem, de 14 éves koromra már megfoghatóbb terveim voltak. Gimnázium után az ELTE-t céloztam meg, ahová 2014-ben fel is vettek történelem [régészet] alapszakra.

Az egyetemi évek alatt igyekeztem kihasználni a lehetőségeket és a tantermi anyagok mellett minél több (és többféle) terepi tapasztalatot szerezni. Számos ásatáson, terepbejáráson és geofizikai felmérésen vettem részt, többnyire őskori és római kori lelőhelyeken, illetve némi népvándorlás korhoz is volt szerencsém. Ahol talán a legtöbbet tanultam és fejlődtem, az az Interreg Iron-Age-Danube nemzetközi projekt volt, amiben 2017 és 2019 között a témavezetőmnek, dr. Czajlik Zoltánnak köszönhetően szinte állandó résztvevő lehettem. A mesterszakos szakdolgozatomban is a projekt egyik lelőhelyéhez kapcsolódó terepbejárások feldolgozását és elemzését végeztem el, hozzájárulva a lelőhelyen belüli különféle régészeti korok tájhasználatának a megismeréséhez.

Ha részletesebben is érdekel a szakmai munkásságom, akkor ide kattintva érheted el a részletes szakmai önéletrajzomat.

Miért és hogyan lett a Föld, Kaland, Ilyesmi?

Nem sokkal azután, hogy befejeztem az egyetemet és elkezdtem ‘csak’ dolgozni, elkezdett egyfajta hiányérzetem lenni. Sokat gondolkodtam, hogy mivel foglalhatnám le magam, mi lehetne az a kis plusz, ami leköti a többletenergiáimat. Ezzel párhuzamosan évek óta a fejemben volt egy projekt a régészettudomány ismeretterjesztésével kapcsolatban. Utóbbi az évek során sokat alakul, formálódott és konkretizálódott, míg végül 2020. szeptember 18-án kitettem az első Föld, Kaland, Ilyesmi instaposztot.

A projekt nevén egyébként évekig gondolkodtam, ami alatt meglepően sok rossz szóvicc merült fel bennem. Egyszer aztán pont Kispált hallgattunk otthon, miközben épp erről az ötletről beszélgettünk a barátommal, amikor jött az Autók a tenger felé és benne a

“Kinek kell egy játék, amibe
A csillagok mind kövek?
Föld, kaland, ilyesmi...
Szép szavak, mind jöhet.”

rész és megvolt. Mert mi írná le jobban a régészetet, mint a föld és a kaland? Az ilyesmi pedig tökéletes arra, hogy kicsit szabadabban gondolkodhassak a témában és olyan dolgokról is írjak, amik lazábban kapcsolódnak a régészethez, viszont az egész életérzéshez, gondolatvilághoz mégis passzolnak.