Régészet a füleidnek

Ha te is nagy podcast hallgató vagy, akkor az alábbi Spotify lejátszási listát és műsor gyűjtést Neked készítettem!

A hazai régészeti podcast

Magyarországon jelenleg egyetlen olyan podcast műsor van, ami csak és kizárólag régészettel foglalkozik - ráadásul régészek és kapcsolódó szakmájú munkatársaik szerepeltetésével. Ez pedig nem más, mint az Ásatalk Podcast, amit két ELTE-s régészhallgató, Görög Vilmos és Pillik Bertalan indított 2019-ben, majd 2020 folyamán Vili helyét Soós Bence vette át. A fiúk minden részben más-más kutatókkal beszélgetnek, más-más témákról. Volt már szó kísérleti régészetről, műkincskereskedelemről, de a honfoglalásról is, így biztosan találsz tőlük Te is olyan adást, ami érdekel.

Még több magyar epizód

Na de! Szerencsére lehet találni 1-1 kósza - régészetről szóló - epizódot más műsorok adásaiban is, bővítve ezzel a repertoárt. Ezeket az adásokat gyűjtöttem össze (az Ásatalk részeivel együtt) egy nyilvános Spotify lejátszási listába, így Neked már csak válogatnod kell az epizódok között. Ezt a listát erre a linkre kattintva érheted el. Jó szórakozást! :)

Néhány angol nyelvű podcast, ami még érdekelhet

Archaeology Podcast Network

Az Archaeology Podcast Network-öt 2014-ben alapította Chris Webster és Tristan Boyle, azóta 25+ főre nőtt a csapat és már több mint 20 podcast műsor tartozik hozzájuk. Egyelőre még nekem sem volt időm mindegyikbe belehallgatni, ezért most csak azokról írok pár sort, amik elsőre legjobban felkeltették a figyelmem, de idővel bővülni fog még a lista.

Pseudo-Archaeology: az egyik személyes kedvencem. Az egész világon nagyon népszerűek az összeesküvéselméletek, valamint az áltudományok és sajnos a régészet sem menekülhet az álkutatóktól, vagy ahogy nálunk szeretik nevezni magukat, “amatőr kutatók”-tól. A műsor különböző epizódjaiban ilyen elméleteket veséznek ki a régészek.

ArchaeoAnimals: állatok és emberek kapcsolata, archaeozoológia és videójátékok. Az elsőket még csak összekapcsolja az ember, de hogy jön ide a Witcher vagy az Assassin’s Creed? Hallgass bele a podcast epizódjaiba és megtudod!

The ArchaeoTech Podcast: a régészettudomány egy olyan hely, ahol a legkülönbözőbb tudományterületek találkozhatnak össze - ez alól az újabb és újabb technológiai vívmányok sem kivételek. Ebben a podcastban olyan tech újdonságokról van szó, amik valamilyen módon kapcsolódnak (vagy fognak) a régészethez.

Modern Myth: beszélgetések régészekkel a világ minden pontjáról, változatos témákról. Olyan izgalmas témákról is beszélgetnek, mint az archaeogenetika és annak “felhasználása” a szélsőjobboldali online fórumokon, de régész 'horrorsztorikat is hallhattok.

The Archaeology Podcast Network Feed: egy hely, ahol a csoport ÖSSZES része megtalálható. Ha nem akarod külön-külön követni az egyes podcastokat, akkor elég ezt az egyet bekövetned, hogy ne maradj le egy epizódról se.

365 Days of Archaeology: ha érdekel a régészet, de nincs időd/kedved 50-60 perces epizódok hallgatására, akkor ez a te műsorod. Ez egy eredetileg 365 napra tervezett podcast volt 2017-ben, ahol 4-5 perces részekben foglalnak össze régészettel kapcsolatos helyeket, jelenségeket, fogalmakat, leleteket. Végül 400-nál is több rész született, így jó darabig el lehet hallgatni az epizódokat.

Archaeology and Gaming: érdekel a videójátékokban megjelenő régészet vagy épp a játékok régészetéről hallanál? Az epizódokból megtudhatod, hogy hogyan készültek a régi játékok, de akár régészkedős videójátékhoz is kaphatsz tippeket.

Issues in Archaeology: korábban Women of Archaeology néven futott ez a műsor, így nem meglepő, hogy sok női téma is felmerül az epizódok között. Szó esik mentsruációról, önmarketingről, de a múzeumok változó szerepköreiről vagy a turizmus hatásáról a régészeti lelőhelyek kapcsán.

Ez az oldal utoljára 2021.08.23-án frissült.