Blog
Üdvözöllek a blogon! :)
Ha itt lejjebb görgetsz, akkor hozzáférsz minden eddigi blogposzthoz. Olvashatsz programajánlókat, illetve a hazai régészet leleteibe és módszertanába is betekinthetsz. Amennyiben valami konkrét téma, kulcsszó érdekel, akkor ajánlom a kereső használatát:

Amiről a rétegek mesélnek - avagy mire jó a Harris-mátrix?
A régészeti feltárásokon fontos információhordozó szerepe van a földnek. Egy korábbi posztban már meséltem róla, hogy az egykori gödrök és egyéb jelenségek megtalálásában milyen fontos szerepe van a talaj színeinek, azonban a Harris-mátrix segítségével még sokkal többet is megtudhatunk a régészeti jelenségek rétegeiből.

Hol voltam, hol nem voltam? - Élménybeszámoló az elmúlt két hónapról
Egy rövid élménybeszámoló barlangi ásatásról, nyaralásról, konferenciákról - avagy miért nem voltak egy ideig új posztok.

Hogyan vezessünk emlékezetes örökségi sétákat? - Ezt tanultam a KÖME új képzésén
Interpretív sétavezetés? Örökséginterpretáció? Mégis mit takarnak ezek a fogalmak? És hogyan segítenek a régészeti örökségek közelebbi megismerésében? Júniusban a KÖME új, interpretív sétavezetés kurzusán jártam és veletek is megosztom az élményeimet róla.

A dendrokronológia, avagy hogyan árulják el a fák a leletek korát
Amikor meglátunk egy régészeti leletet, akkor általában a ‘Vajon milyen régi lehet?’ az első kérdés, ami felmerül bennünk. Így elmondható, hogy mindannyiunk kedvenc témái közé tartoznak a különféle korhatározási módszerek. Sok figyelmet szokott kapni a tipológiai, formai megközelítés, illetve a radiokarbonos korhatározás is, az egyik legpontosabb módszerről azonban meglepően kevesen hallanak.

Rejtvényfejtők világnapjára: A lineáris B megfejtése
Február 3-a a rejtvényfejtők világnapja, aminek alkalmából egy számomra kedves "rejtvény", a lineáris B írás megfejtésének történetét hoztam el Nektek. A lineáris B írást a mai Görögország területén egykor virágzó mykénéi kultúrában használták Kr.e. 1450-1200 körül. Jelentése azonban hosszú időre feledésbe merült, amíg évezredekkel később meg nem fejtették.

Iseum Savariense, egy egyiptomi istennő szentélye Pannoniában | PROGRAMAJÁNLÓ
Talán mindenki hallott már Szombathely ókori elődjéről, Savariáról. Az viszont már nem annyira köztudott, hogy mit keresett itt egy egyiptomi istennő, Isis és mit találunk ma az egykori temploma helyén.

A Dunántúl középső neolitikuma
A középső neolitikum Kr.e. ~5500/5400-5000/4900 közé tehető. A sorozat előző részében, ahol az Alföld azonos korú kultúráiról meséltem Nektek, már bemutattam a korszak általánosabb változásait, mint a földművelés fejlődése vagy a réz nyersanyag első megjelenése. De milyen kultúra határozta meg a dunántúliak életét?

Samhain, vagyis a kelták Halloweenja
Október 31. estéjén kezdődik a - mai Brit-szigeteken, illetve Nyugat-Európában élt - kelták nyárzáró ünnepe a Samhain, ami a mai Halloween, valamint a keresztény Mindenszentek elődjének tekinthető. A Samhain jelentése 'nyár vége', ami egyben az újév kezdete is.

Üvegezés régész módra - avagy az üveg leletekről
Ha azt mondanám, hogy gondolj egy régészeti leletre - mire asszociálnál? Az én tippem az, hogy egy kőre, kerámiára vagy valami ezüst/arany kincsre. A régészeti leletek azonban ennél sokkal változatosabbak. Nézzünk is egy különleges lelettípust, az üvegeket.

Régészet hóban és kánikulában
A régészet hajnalán az ásatások ideális időjárásban és kis felületeken zajlottak - ez azonban mára teljesen megváltozott. Hogy hogyan? Az a blogbejegyzésből kiderül.

Lelőhelyek madártávlatból - légi fényképezés a régészetben
Zúg a motor, felszáll a gép és egyre távolabb kerülünk a talajtól. Olyan jelenségek tárulnak a szemeink elé, amit a földről sose láthatnánk. Kirajzolódnak régvolt települések és temetők körvonalai. A légirégészet remek módszer a lelőhelyek felderítésére, de vajon hogyan működik?
Kavicsok vagy kőleletek?
Az őskori régészeti leletek fontos csoportját adják a kőeszközök, amelyek több módszerrel is készülhettek. Ha kíváncsi vagy a legősibb leletttípusokra, akkor olvass tovább.
A radiokarbon korhatározás
A régészet második nagy forradalmaként tartják számon a radiokarbon korhatározás feltalálását, ami Willard F. Libby, amerikai kémikus nevéhez fűződik. Ez volt ugyanis az egyik első módszer a régészetben, ami abszolút korhatározásra volt képes. De hogyan is működik és mik a korlátai?

Nőnek való vidék? | VIRTUÁLIS PROGRAMAJÁNLÓ
Gyakori jelenség a régészeti kiállítások esetén (is), hogy a fókusz elcsúszik a fegyverek, harcosok, fejedelmek és úgy általában a férfiak nézőpontja felé. Persze vannak nagyon jó tárlatok, ahol minkét nem tárgyai és élete képviselve van, a mai ajánlóban viszont egy kifejezetten nőközpontú kiállítást ajánlok nektek.
A középső neolitikum kultúrái az Alföldön
A kora és középső neolitikum során már nem voltak olyan gyökeresen nagy változások, mint a mezolitikum és neolitikum váltásakor. Megállni viszont nem állt meg az élet, sőt csak úgy burjánztak a kultúrák és a kisebb helyi csoportok.
Az Ásatás (The Dig) régész szemmel
Őszintén szólva nem igazán tudtam, hogy mire számítsak, amikor pár napja leültem megnézni az Ásatást a barátommal. Olyan érzésem volt, hogy ez most vagy nagyon jó lesz, vagy nagyon rossz - ha kíváncsi vagy, milyen benyomást keltett bennem a film, olvass tovább.

Geofizika a régészetben 2/2
Korábban már írtam Nektek a talajradar működéséről, most pedig a régészeti geofizika másik 'nagyágyúja', a magnetométer van soron.
Mi történik a leletekkel a megtalálásuk után?
Azt talán mindenki sejti, hogy nem a talált állapotukban kerülnek be a régészeti leletek a kiállítások vitrinjeibe, de az már kevésbé ismeretes, hogy a kettő között mi történik.
Fém leletek
A kerámiák, valamint az emberi és állati maradványok után ideje, hogy a fémekről is szót ejtsünk. Az emberi csontvázak mellett talán ezek a tárgyak élnek leginkább a köztudatban, mint 'kincsek'. De valóban csak kincseket találunk?
Kora neolitikum a Kárpát-medencében
Korábban már írtam nektek arról, hogy mik voltak a neolitikum nagy újításai és jelentősége az emberi fejlődésben. De ez mikor és hogyan jelent meg nálunk a Kárpát-medencében?