Régészet a szemeidnek és füleidnek
Ha olvasás helyett inkább videós tartalmakat fogyasztanál, ez az oldal Neked készült! :)
2021 őszén a The History Geek youtube csatornáján vendégeskedhettem az elBeszélő podcast harmadik vendégeként. Ha kíváncsi vagy, hogy miről beszélgettünk, akkor a videóra kattintva tudod megnézni/hallgatni.
Föld, Kaland, Ilyesmi a YouTube-on?
Ahhoz, hogy könnyebb legyen beágyazni a blogbejegyzésekhez készített magyarázó/hangulat videókat, készítettem nekik egy YouTube csatornát. A csatornára nem tervezek mostanában hosszabb videós tartalmakat, viszont szerintem szuper gyűjtőhelye lesz azoknak a magyar nyelvű videóknak, amelyeket lejátszási listákba gyűjtöttem, illetve fogok még gyűjteni a jövőben - hiszen, az összes többi ajánlóm, ezek is folyamatosan frissülni fognak.
Milyen lejátszási listák vannak?
Régészet összes: a címe alapján nem meglepő, de ebbe a listába kerül bele minden olyan videó, amit bármelyik másikba is elmentek.
Az őskor régészete: itt gyűlnek a - főleg hazai - őskorral kapcsolatos videók. Különleges éke ennek a listának a Filmdzsungel Stúdió által készített Kőbaltás ember sorozat, amely gyönyörű képekkel, grafikákkal és hazai régészek szakmai tudásával kiemelkedő élményt nyújt.
A római kor régészete: a római korral kapcsolatban még nem sok videót találtam, de ha hiányoljátok az élő múzeumozást, akkor az Iseum Savariense tárlatvezetése segíthet ennek a hiánynak a betöltésében.
A népvándorlás kor régészete: ezen a listán egyelőre a honfoglaláson, illetve annak korán van a hangsúly, de idővel biztosan bővülni fog a korszak többi népeiről szóló anyagokkal. Addig viszont hallgassátok meg Masek Zsófia tanulságos előadását azzal kapcsolatban, hogy rokonainknak tekinthetőek-e a hunok.
A középkor régészete: az időben tovább haladva a középkor régészete következik. Ebben a listában van szó az Őrség szerepéről, megnézhettek egy 15. századi királyi lakomát, de a mohácsi csata egyik tömegsírjának feltárásába is bekukkanthattok.
Régészet a Kárpát-medencén túl: ide fognak kerülni a hazánkon kívülre eső témákat feldolgozó videók. Jelenleg egy beszélgetés szerepel rajta, ahol az ókori Kelet és annak különböző aspektusai a téma.
Így dolgoznak a régészek: a régészek munkájáról sokszor nagyon romantikus kép él az emberekben vagy épp ötletük sincs, hogy mi a fenét tudnak csinálni itthon, mikor nincs egy piramisunk se. Kiindulásnak nagyon jó a Jósa András Múzeum videója, ami röviden és érthetően járja körbe a hétköznapi munkánk különféle részeit.
Régészet és más tudományok: a modern régészetben nélkülönözhetetlenek más tudományágak, mint például a fizikai vagy kémiai anyagvizsgálatok, datálási módszerek, fizikai és kulturális antropológia, térinformatika, statisztika és még sorolhatnánk. Erre a listára kerülnek majd a társtudományokkal foglalkozó videók - kezdésnek tudom ajánlani Mende Balázs előadását az archaeogenetikáról, amiből kiderül, hogy mit lehet és mit nem lehet megtudni a régen volt emberek génjeiből.
Magyar nyelvű csatornák, amiket érdemes figyelni
Sajnos jelenleg nem hemzsegnek a magyar YouTube-on a régész youtuberek, de már van pár csatorna, ahol több érdekes videót is nézhetünk a témában - ezeket gyűjtöttem itt össze Nektek.
HOM Régészeti Tár: a Herman Otto Múzeum csatornája tele van kincsekkel. Számos tudományos előadást, lelőhelyeket bemutató drónfelvételt láthattok, illetve újabban az Unboxing Archaeology sorozatban mutatnak be a múzeum munkatársai egy-egy érdekes leletet.
Közöségi Régészeti Egyesület: az elmúlt években Magyarországon is fellendült a közösségi régészet, ami az önkéntes civilek bevonását jelenti a régészeti kutatásokba. Ezekbe a terepi kutatásokba tudtok betekinteni az egyesület csatornáján.
Víz alatti régészet: egy itthon viszonylag szűk, de annál érdekesebb terület a víz alatti régészet, amely során a víz alatt lévő régészeti leletek, lelőhelyek kutatása zajlik. Ha kíváncsi vagy rá, hogy miket rejtenek hazai vizeink, kukkantsd meg a csatornát.
Magyar Nemzeti Múzeum: tárlatvezetések, előadások és még sok más. Így lehetne összefoglalni a Magyar Nemzeti Múzeum csatornáját, ahol többek között a régészeti tartalmak is szép számban képviseltetik magukat. A legtöbb videó a “Pénzek színes világa” sorozat része, ahol Tóth Csaba, a múzeum egyik régész-numizmatikusa mesél különböző korok érméiről, de bronzkori fegyverekrők, drón-alapú 3D modellezésről és az avarok anyaráról is találni videókat.
Magyar Régészeti és Művészettörténeti Társulat: a társulat a hazai régészet egyik fontos szerve, ahol korábban elsősorban a tagoknak tartottak előadásokat. Az élő előadásoknak és tárlatvezetéseknek azonban szünetelniük kell a Covid-19 járvány alatt, aminek egy pozitív hozadéka lett a YouTube csatornájuk feltöltése különböző témájú előadásokkal. A csatornájukon részt lehet venni online tárvezetésen, ásatási beszámolókról lehet videókat nézni vagy épp előadások segítségével bővíteni egy-egy régészeti korszakról a tudásunkat.
ELTE Kutatók Éjszakája: szintén a világjárványnak köszönhető, hogy 2020 őszén online, a YouTube-ra feltöltött videókkal tartották meg a Kutatók Éjszakáját - legalábbis az ELTE-n. A feltöltött videókat böngészve számos tudományterületbe kapunk betekintést, és több érdekes, régészetről szóló videó is felbukkan a csatornájukon.
Angol nyelvű csatornák, amiket érdemes követni
Az angolszász területeken nagyobb hagyománya van már a különféle online platformokon való jelenlétnek, illetve az azokon történő tudomány-népszerűsítésnek is. Ennek köszönhetően az angol nyelvű böngészések közben több “régész youtubert” is találhatunk, akik a klasszikus előadások mellett/helyett már sokkal inkább a platformra jellemző stílusban mesélnek a régészetről. A felfedezésükben még én is bőven benne vagyok, de azért ízelítőnek hoztam pár olyan csatornát, akikre szerintem érdemes feliratkozni.
Archaeosoup: az Archaeosoup mögött Marc Barkman és Liv Westring áll, akiknek a YouTube csak egy platformjuk a sok közül. A videókészítés mellett blogolnak, workshopokat és előadásokat tartanak, ahol mind ugyanazok a témák: a régészet, a történelem és mindannyiunk közös öröksége. A csatornájukon sok videó foglalkozik a régészet és média, popkultúra kapcsolatával, az “Aspect of Archaeology” sorozatuk pedig olyan területeket mutat be, mint a kognitív régészet, leletkonzerválás vagy az állatcsontok régészete.
Dig It With Raven: Raven végzett restaurátor és régészhallgató, akinek a csatornáján a legkülönbözőbb témákról nézhetünk videókat. Találni nála főzős/sütős videókat régészeti korú receptekből, de azt is megtudhatjátok, hogy mit használtunk régen wc papír helyett, kik építették a piramisokat vagy az ókorban hogyan védekeztek az emberek a nemkívánt terhesség ellen.
EXARC: a kísérleti régészet szerintem az egyik legizgalmasabb és élvezetesebb dolog a világon, ezért nagyon örültem mikor rátaláltam az EXARC YouTube csatornájára. Ez egy nemzetközi tudományos konferencia, ahol a kísérleti régészeti kutatásoké a főszerep és a 2021 tavaszán tartott konferenciájuknak a teljes anyaga fent van a csatornájukon. Hogy ez mit jelent? Több mint 150 (!!) videót, ami a kísérleti régészetről szól.
The British Museum: a British Museum csatornája kiváló példa arra, hogyan tudja egy múzeum a tudástárát online is megosztani az emberekkel - így egyrészt olyanokhoz is eljuttatni azt, akiknek nem lenne lehetőségük élőben meglátogatni a kiállításukat vagy épp kedvet csinálva azoknak, akik addig nem gondolták, hogy számukra érdekes lehet a múzeum. Mivel az intézménynek nemcsak régészeti tárlata van, így a videóik is több témát ölelnek fel, de például a “Curator’s Corner” sorozatukban számos régészeti lelet is felbukkan.
Ez az oldal utoljára 2021.11.23-án frissült.