Sopianae, vagyis Pécs a római korban | PROGRAMAJÁNLÓ

Bár hazánkban több jelentős római kori lelőhely található, egy dologban mégis kitűnik közülük Pécs. Hogy miben? Hát abban, hogy a pécsi római kori emlékek, pontosabban az ókeresztény sírkamrák területe az egyetlen régészeti világörökség jelenleg Magyarországon.

Az egyik római kori szarkofág két különböző nézetből

Az egyik római kori szarkofág két különböző nézetből

IMG_1149.jpg

Sopianae a római korban

Sopianae települése több fontos közlekedési útvonal találkozási pontjában feküdt a Mecsek lábánál. Az eddig feltárt régészeti leletek alapján a Kr. u. 1. század utolsó harmadától mondható biztosra a rómaiak jelenléte a területen. A Kr. u. 2-3. századból ismertek feliratos kőemlékek, a 3. századtól pedig már biztosan városias településsel kell számolnunk. A 3. század végén - mikor Diocletianus császár két részre osztotta Pannonia Inferior területét - Valeria tartomány polgári közigazgatási központja lett. A mai belváros területén elterülő római kori település központi részét legkésőbb a Kr. u. 4. században városfallal vették körbe. A város római életének a hunok vetettek véget Kr. u. 430-ban, amikor elfoglalták a területet és a romanizált lakosság elhagyta Sopianae-t.

IMG_1144.JPG

A Korsós sírkamra freskóit felülről lehet megcsodálni

A világörökségi helyszínekről

IMG_1157.jpg

A világörökségi helyszínek a belváros különböző pontjain találhatók. A legnagyobb és leglátványosabb látogatható része a Cella Septichora Látogatóközpont, ami a nevét is adó Cella Septichorából, egy nyolcszögű sírkápolnából és 6 sírkamrából áll. A központ különböző állomásain látványos videók, rekonstrukciók segítenek a romok értelmezésében, a sírkamrákban pedig gyönyörű freskók díszítik a falakat, amiken többnyire zsánerjelenetek láthatók. A másik - jelenleg látogatható - helyszín az Ókeresztény Mauzóleum, ahol a freskók mellett egy faragott díszítésű szarkofágban is gyönyörködhetünk. A Mauzóleum egyébként kétszintes volt, a felszínen ma is látható az egykori kápolna alaprajza, alatta pedig a szarkofágok nyugodtak a sírkamrában. Az Apáca utcában még több sírépítmény és egy ókeresztény temetőkápolna található, ezek azonban csak időszakosan látogathatók.

IMG_1136.JPG

A kiállításon mi magunk is a festmények részévé válhatunk - bár a méretarányok azért kicsit furcsák ^^’

Nekem úgy általában nagy kedvenceim a freskók és mozaikok a római korból, így a freskók voltak itt is, amik a leginkább lenyűgöztek, de az egész 'római túra' nagyon hangulatos volt. Titeket mi érdekel a leginkább a római korból?

Felhasznált forrás:

Pozsárkó Csaba - Tóth Zsolt: Pécs a római korban. Vezető a pécsi világörökség helyszíneihez. Pécs, 2011.


Ha tetszett a fenti poszt, akkor kukkantsd meg ezeket is:

Previous
Previous

Fizikai antropológia a régészetben

Next
Next

Átmeneti kőkor a Kárpát-medencében